Novofundlandský pes, jeho hygiena a údržba
Každý pes vyžaduje jistou péči, krátkosrstý i dlouhosrstý! I když Novofundlandský pes miluje vodu, neznamená to, že je nutno jej pravidelně a často koupat v nejrůznějších šampónech. Naopak. Časté šampónování způsobí odmaštění srsti, ztrátu přirozené struktury i lesku a může způsobit i její lámavost.Je sice samozřejmě možné po vykoupání použít nejrůznější kodicionéry, obdobně jako u lidí, ale přirozená zdravá srst je přirozená zdravá srst.
Daleko vhodnější je srst pravidelně vyfoukat silný proudem vzduchu, který způsobí, díky lehkému zelektrisování srsti, její nabití shodným elektrostatickým nábojem, jako má na ní ulpělý prach. Protože stejné náboje se odpuzují, dochází k bezprostřednímu odloučení prachu, nečistot a zbytků srsti. Proud vzduchu je pak následně odnese pryč. Nelze pužít jenom nějaké fén. Podmínkou je dostatečně silný a výkonný fukar, (blower, dryer), protože tento efekt nastupuje až od určité rychlosti proudění vzduchu a samozřejmě je potřebný i odpovídající výkon, zajišťující dostatečný objem vzduchu.
Kromě vynikající čistoty zůstane zachována přirožená hebká struktura srsti s podstatně hlubším a sytějším barevným tónem. Provětrání je také velmi užitečné pro převislé uši, které přestanou trpět zvýšenou tvorbou ušního mazu u těch psů, kterým chybí dostečné provětrání za rychlého pohybu. Zrovna tak je možno jej použít i pro rychlé vysušení, resp.vyfoukání velkých i mikroskopických kapiček vody z mokré nebo zavlhlé srsti.
Pokud srst profoukáváte pravidelně, bude Váš pes přirozeně vonět a to i za vlhkého počasí!

Druhou podstatnou částí péče o srsti je česání. Základním nástrojem jsou tzv."hrabičky", tedy hřeben jehož zuby jsou kolmé na rukojeť. Oproti klasickému hřebenu umožňuje vyvinout podstatně větší sílu při česání a přitom tuto sílu citlivě regulovat a stejně tak i hloubku jeho zanoření do srsti. A to vše při podstatně menší námaze, než u klasického hřebenu. Kromě toho existují různé rozřezávače zplstnatělé srsti, které oceníme třeba v případě chuchvalců za ušima, pokud jsme psa trochu zanedbali.Novofundlandský pes má ve standardu uvedeno, že "trimování" se nepodporuje a i když někteří chovatelé a vystavovatelé jej více či méně používají, nebude je zde rozvádět. Novofundlandský pes je pracovní pes, žijící v přirozeném prostředí venku a ostatně ani ve své domovině v přírodě Nového Foundlandu jej nikdo netrimoval a jeho srst musela sama zdolávat rozmary a nepřízeň počasí.
V této souvislosti je mě napadá proč asi Kanada, coby země původu Novofundlandského psa, na rozdíl od FCI, neuznává hnědou barvu Novofundlanďanů.
Hnědá srst
je totiž podstatně jemnější, sice s hustou podsadou, ale se slabým a jemným krycím vlasem. Co to způsobuje? Bez časté pravidelné údržby se snadno velice rychle zplstnatí. Často pak už nepomůže ani, již zmíněný rozřezávač srsti a musí nastoupit nůžky.

Jaký je z toho závěr?
Mnoha lidem se více libí Fundlák hnědý, připomínající medvídka na mazlení z dob jejich dětství. Měli by si však vzít v potaz i tuto zvýšenou náročnost a uvědomit si, že hnědý Novofundlandský pes není pro liné lidi!
Naproti tomu černá srst u Novofundlandského psa má mnohem odolnější strukturu, většinou se silným, rovným krycím vlasem, uzavírajícím jeho hustou podsadu. To zajišťuje její podstaně větší odolnost nejen proti povětrnosti, ale i proti nedostatečné údržbě. Ostatně již Hennry Ford I. pravil, že "Každá barva je krásná, pokud je černá..." Že by měl také zkušenost s údržbou Novofundlandského psa? že
JJ


Zpět na hlavní stranu "Novofundlandský pes od Trojské skály"