Novofundlandská štěňata a co s nimi?


nabídka, koupě, prodej, výběr štěněte, jeho výživa a vývoj a mnohé další ...

stěně
Na počátku to bylo u nás všech, kteří jsme se setkali poprvé s Novofundlandským psem, většinou stejné. Uviděli jsme velkého chlupatého medvěda, někdo měl dokonce to štěstí, že jako první uviděl malou chlupatou kouli - tedy štěně, chovající se dílem jako choulivý mazel a dílem jako neřízená střela. A v ten okamžik jsme byli pro "normální svět" ztraceni...
Tak, jako k manželství nestačí jen čtyři bosé nohy v posteli, jak praví staré anglické přísloví, tak ani se psy to není vždy jednoduché a lze říci, že koupě štěnětě je ještě to nejsnažší, ve srovnání s tím,co nás čeká. Nicméně ačkoliv to sice koupí prakticky začíná, měla by tomu předcházet alespoň trocha teorie. A to je důvod, proč píši tuto stránku.

Štěňata
Novofundlandský pes Haff od Trojské skály
Jsem Haff od Trojské skály
Socialisace Novofundlanďanů
Socialisace štěňat začíná od prvních dnů...
novofundlandska_stenata_kojení
Moc rád jsem si cucnul od maminky
novofundlandska_stenata/DSC_7068_w.jpg
Slyšel jsi brácho, že někde žerou granule?
novofundlandska_stenata_krmení
Tak tomu nevěřím, pes je přeci masožravec, a nebo ne?
novofundlandský_pes_krmení
Nacpanej jsem docela "vyzívanej"
novofundlandske_stene_krmení
A někdy mi to docela zmohlo
malý Novofundlanďan
A to brácha nevěděl, že se tak bude mít celej život :-)

Co, proč, jak, kde, kdy a kdo?

To bývají nejčastější otázky, okolo kterých se točí marketingová školení, a není na škodu se jich držet ani v tomto našem případě.
I když první dvě otázky "Co a Proč?" jsme si již zodpověděli v úvodu, je nanejvýš potřebné si je ještě jednou v klidu probrat v širších souvislostech a snažit být vůči sobě zcela kritický, bez růžových brýlí, abychom se nedostali později do úzkých, jako milenci, kteří po stádiu zamilovanosti zjistí, že je toho na ně přeci jenom trochu moc.
Ten malý Novofundlanďáček totiž strašně rychle roste, (až 1,8kg za týden) a než se nadějeme je z něho pořádný Novofundlandský pes. Tedy ještě jednou od začátku:
  1. Co?  Vím opravdu co chci? Uvědomuji si, že je to živý tvor o které se musí někdo starat. V době růstu krmit 4-5 denně. Pravidelně jej venčit. nemám-li jej na zahradě, pejsky častěji, než fenky, (tak jako pánové mají prostatu...). Když vyroste potřebuje odpovídající prostor. Potřebuje pravidelně vyčesávat a v době přelínání srsti novofundlandského psa toho dokáže být opravdu pěkný kopec. Zbavit se dlouhých černých chlupů při troše píle, však přeci jenom lze. Naproti tomu krátké ostré chlupy hladkosrstých psů se zasekají všude a jsou prakticky neodstranitelné. (Jak říká chovatel MVDR.L.Duchek: "Dáte-li krátkosrstého psa do nového vozu, jeho cena rázem poklesne o 30-50 tis."). Při údržbě i barva hraje roli. Pozn.pro ty, kterým učaroval "hnědý Méďa-Béďa", hnědá srst je na údržbu nejnáročnější. Druhá je černobílá varianta Novofundlanďana a nejsnažší na údržbu je černý Novofundlandský pes.
    Další hledisko je péče o psa v době dovolené a nebo na dovolenou s ním, (to je ta hezčí varinta). V neposledně řadě je nutno si uvědomit, že Novofundlandský pes žije v průměru 11-14 let. Či-li to je doba na kterou ovlivní náš život, pokud nebude přímo na trvalo, neboť jak říká Renate van Gestel ve své Vizi harmonie: "Jednou Novofundlanďana-vždycky Novofundlanďana!"
  2. Proč?
  3.   Protože se mi líbí? Na representaci - chci se s ním předvádět na výstavách? Nebo potřebuji oddaného společníka? (Jak řekl G.B.Show:"Kupte si psa! Je to jediné láska, kterou lze koupit za peníze.") Potřebuji psa k dětem? K postiženému členu rodiny? Chci event.v budoucnu tyto psy chovat? Nebo jej chci cvičit, či s ním dokonce skládat nejrůznější výcvikové zkoušky? To vše jsou otázky, jejichž zodpovězení podstatně ovlivní Váš výběr. položíte-li je včas můžete zabránit mnohým pozdějším rozčarováním a zklamaním a nebo naopak budete mít snažší cestu k úspěchu, resp. uspokojení z Novofundlandského psa. A o radost snad jde u "Hobby" především. Alespoň doufám... Patřičná odpověď podmiňuje i zodpovězení další otázky:
  4. Jak?
  5.   Záleží na našich životních, společenských, pracovních a dalších ambicích. Pomineme otázku zda štěně s průkazem původu (PP) nebo bez něho, neboť nechci-li kupovat zajíce v pytli je volba jasná. Nehledě na to, že náklady na pořízení štěněte s PP jsou pouze zlomek toho, co nás novofundlandský pes bude dalších 10-14 let stát. Budu-li chtít Novodundlanďana pouze jako společníka, ať již svého nebo pro rodinu, bude mi stačit vybrat štěně alespoň po zdravých rodičích a s dobrou povahou. Každé štěně, stejně jako děti, je jiné, ať se to již týká temperamentu nebo jeho exteriéru. Jiný temperament vyžaduje zanícený výcvikář, jiný rodina s dětmi a jiný usedlý důchodce. Obdobně co se týče exteréru, ne všechna štěnata mohou být šampióni, ostatně ani my jako partnera nemáme vždy někoho, jako je Claudia Cardinálová nebo Alan Delon. Uvědomme si, že nejlepší povaha i nejlepší exteriér se mnohdy nekryjí, resp. chceme-li obojí, zúží se nám možnost výběru. Naproti tomu pochopme, že chovatel má zájem dát nejkrásnější štěně tomu, kdo se s ním také na výstavách ukáže, event.bude na něm chovat. Podíváte-li se do databáze, zjistíte, že naprostá většina narozených štěňat v dospělosti již žádné potomky nemá. Jinak řečeno: Mnoho povolaných-málo vyvolených. V každém případě však vybírejte štěně zdravé a již částečně socialisované, tedy zvyklé se chovat se zájmem o okolí a přitom vyrovnaně, odpovídajíc danému věku. V tohoto hlediska mají hobby chovatelé před velkochovem, zejména před chovem v kotcích nespornou přednost. Novofundlandský pes chovaný v tzv."zwingru", je vzhledem ke svému charakteru opravdu chudák a věřte, že na takto odchovávaných štěňatech se to samozřejmě projeví.
  6. Kde?  Je samozřejmě snažší vybírat štěně u renomovaného chovatele, u kterého můžete posoudit jeho dosavadní výsledky a vysledovat kvalitu předků Vašeho budoucího šampióna. Naproti tomu ani začínající chovatel, má-li kvalitní chovný materiál a věnující štěňatům v prvotním nadšení maximální péči může být tou správnou volbou. Ostatně zodpovědný chovatel s tradicí si neříká "hlavně, že prodám novofundlandské štěně", ale neponechává ani své odchovy u nových chovatelů náhodě a je jim ku pomoci. V mnoha případech se i podílí na výběru chovných partnerů u těchto nových majitelů, (samozřejmě pouze za předpokladu, že je o takovou to radu zájem :-) Obecně lidé s ambicemi obvykle chtěji Novofundlandského psa po šampionech. Ti prozíravější se více dívají po rodičích, ze kterých taký šampion vznikl. Samozřejmostí by mělo být navštívit chovatele ještě před výběrem, abychom se přesvědčili o kvalitách chovného materiálu i prostředí nejen v době výstav, ale i za "normálního" běhu života. No a po narození štěňat obzvlášť. Viděno z opačného konce, i chovatel, pokud je zodpovědný, má zájem Vás blíže poznat a učinit si představu, do jakých rukou štěně dává. Velmi podstatným faktorem je skladba krmení - jak a čím je krmena nejen fena, ale i štěňata, zejména s ohledem na specifické požadavky plemene Novofundlandský pes.
  7. Kdy?  Co nejdříve po dosažení 50 dnů stáří štěňat, kdy ještě můžeme velice výrazně zasáhnout do ranné socialisace novofundlandského štěněte, tedy upevnit jeho vazbu na Vás. (I když na lepší si člověk i novofundlandský pes zvykne velice snadno) Otázka roční doby není, vzhledem k možnostem, až natolik kritická, jako tomu bylo v minulosti. Nehledě na to, že feny již zdaleka nehárají tak pravidelně v návaznosti na roční období, jako tomu bylo v minulosti a tak se mnohdy musíme přispůsobit tomu, kdy chovný pár, který jsme si vyhlédli, má potomstvo.
  8. Kdo?  Kdo bude vybírat novofundlandské štěně zaleží nejen na našich představách, ale i zkušenostech. Není ostuda, vezmeme-li si někoho zkušenějšího na pomoc. Není ani na místě se ostýchat a proto klidně požádejte chovatele o pomoc s výběrem s ohledem na Vaše požadavky a představy, jaké o novofundlandském štěněti máte. Samozřejmě je nutno si uvědomit, že navzdory všem výběrům, si člověk pořizuje pouze naději. Jaký Novofundlandský pes z toho vyroste je ovlivněno celou řadou dalších aspektů. Výživa a vývoj je již námět na další povídání...

Jiří Janda


Zpět na hlavní stranu Novofundlandský pes od Trojské skály