Trojská skála

či spíše její část, zvaná Jabloňka,

se ve své nejvýchodnější části původně nazývala "Na viničkách" neboť po mnoho let i v této části Prahy byly, díky osvícenosti českého panovníka Karla IV., úrodné vinice, využívající vynikající chráněnou polohu tohoto jihovýchodního svahu na severu pražské kotliny. Historická mapa zaznamenává vinici i tam, kde jsme ji, alespoň částečně v minipodobě, obnovili dnes.

V jejím podzemí, vyhlouben v proteozoických břidlicích, se skrývá malý vinný sklípek s celoročně stabilní teplotou 12°C,ve kterém zraje a občas se i ochutnává víno naší vlastní produkce a to jak z hroznů zdejších (vlastních), tak i z hroznů z oblasti mělnické a i z oblasti jižní Moravy neboť naše úroda zatím nestačí. Tak toto už není tak docela pravda, neboť od dob původního psaní tohoto webu se mnohé změnilo. I naše červené začalo, díky Bohu, konečně plodit v letech 2004 a 2005 víc, než jen pouhé vzorky,a tak jsme již soběstačnější. Ostatně jak již někdo před námi pravil: "Život je příliš krátký na to, abychom pili nekvalitní vína.."
Díky dvou přátelům z Bořetic na jižní Moravě, Václavu Frýbortovi a Františku Pazderovi, v roce 1976 jsme zasadili první sazenice. Ne všechny se ujmuly. Odrůdy, kterým se u nás velmi dobře daří jsou: Veltlínské červené ranné mající cukrnatost kolem 19°, Irsay Oliver dosahující až 22° cukru. Dobře plodí i Mueller-Thurgau.
Z modrých odrůd samozřejmě Portugal a resistentní odrůdy, česká MI 5-26 a německý Regent; obě dosahují 23-24°cukernatost. Víno děláme ručně tradičním konzervativním způsobem, kdy během výroby, zrání i skladování je zcela vyloučen jeho styk s kovy, (a minimalisujeme i nerez).

Kde víno kvasí...
sestup do sklepa
sestup do sklepa
střední sklep
střední sklep

Nicméně po tom, co p. Vilém Kraus s chotí, jinak vynikající a uznávaný vinařský odborník z Mělníka, nám dal přečíst "Výnos krále a císaře Karla IV. o zakládání vinic", začali jsme naši skrovnou viničku rozšiřovat o resistentní odrůdy, zejména modrou odrůdu Mi 5-26, Malverino, ale i další. Avšak to je již jiné povídání...

A kde víno zraje v podzemí v nejhlubším sklepě..

vstup do podzemí
vstup do podzemí..
dolní sklep 1
tak jsme začínali
dolnní sklep 2
náš první sud
3sudy.jpg
3sudy.jpg
tekute_zlato.jpg
tekute_zlato.jpg


2003


V zimě 2002 přišel divočák a ukousal a vytahal 70 vzrostlých sazenic Merlanu. Vzhledem k tomu, že školku Vinařství Bacchus vyplavila velká voda, nebylo kde vzít sazenice na dosazení. Vysadili jsme tedy 75 sazenic modré resistentní odrůdy Regent pocházející z Německa.
1.úroda Merlanu měla 24° cukru !!! A Večerka 19,5°, ale s nadprůměrnou úrodou.

2004


Merlan 23° cukru, Večerka 19°, Tramín 24°, ale jenom 20 litrů.

2005


Večerka 19,5° a bílý resistent 77-20 také, ale ten jsme sbírali až o týden později 15. a 16.října. Merlan jenom 18,2, ale učinili jsme pokus - dosladili jsme medem, neboť včely se nám mezitím také rozmnožili a přírodní produkt je přírodní produkt. Uvidíme, co to udělá.

2006 - jaro

V Produkci hroznů začínáme být soběstační. Na druhé viničce,kterou jsme před třemi lety založili, vloni uhynuli tři starší 30-40 leté borovice. To uvolnilo prostor révě, která tam je od roku 1945! Je to Modrý portugal. Po zastřižení a vytažení na drátěnku začal docela pěkně plodit. Dala 20 litrů světlejšího, ale velmi lahodného vína.Vypadá to, že je původní réva, která asi v pražské a mělnické oblasti byla. Zajímavé je, že bobule má docela tuhou slupku, silnější, než dnes pěstované na mělnicku, (alespoň co jsem viděl) a tak přežívá většinou prakticky bez ochrany. Chtěl jsem ji ukázat panu doc.Krausovi, ale on bohužel mezitím zemřel.
Učinili jsme další pokus. Dosladili jsme místo cukru medem. (Včel máme dost a medu také). Zatímco u bílého jsme neuspěli,(odkalené nechtělo kvasit),u červeného rmutu byli výsledky vynikající. Kvasilo nádherně a chutná lahodně.
Objevil jsem také také fantastickou knihu; tedy ne, že bych ji vlastně objevil, ale byla mi doporučena panem Pavlem Jelenem, který z hlediska ortodoxního vinaření jde ještě dál. Je to kniha "Víno z nebe na zem". Autor Nicolas Joly v ní velice inspirativním způsobem popisuje staronové trendy v biologickém vinařství a rozvádí mnohé, co jenom tušíme nebo čemu nasvědčují některé naše zkušenosti, pokud se dokážeme zastavit v našem spěchu, podívat se kolem a zamyslet.
Zaplať Pan Bůh za takou knihu a dík vydavatelství Filip Trend, které ji vydalo.

2006 - podzim

Nádherný rok pro víno! Müller měl v polovině října 25,2°Nm. To jsme ještě nezažili.Červené mělo méně. Z hlediska ošetření vinice jsme použili další "objev" - parazitickou houbu polyversum. Zatím to vypadá dobře. Uvidíme v dalších letech. BR>

2007

Začali jsme používat pro ochranu vinice prostředky brněnské spol.Biocont, které jsou šetrné k přírodě a jsou používané, jak v integrované produkci hroznů, tak i při vinaření čistě BIO! Používané prostředky: Kocide 2000, Sulikol, Natrisan, Witisan, Kokosové tekuté mýdlo, draselné vodní sklo, Pomerančový olej-Prev.
Kocide se nám velmi osvědčil i při ochraně rajčat před plísní bramborovou.Jeho extrémně jemná krystalická struktura je nejen základem jeho velké účinnosti, ale důvodem, proč, oproti mnoha jiným mědnatých fungicidům, je možno ho používat v nesrovnatelně slabší koncentraci.

2010

Převzali jsme do péče registrovanou historickou viniční trať "Baba", založenou r.1562

2011

Vstoupili jsme do spolku EKOVIN a zúčastnili se celé řady nesmírně zajímavých seminářů, pořádaných Ekovinem pod vedením ing.Milana Hluchého a obsazených vynikajícími našimi i zahraničními lektory.
Vinice je t.č. v přechodném období jako bio vinice pro ekologickou produkci hroznů dle normativů EU. Vynikající rok, jak co se množství, tak i kvality týče. Říká se, že je-li rok bohatý na akátový med, bude i bohatý na víno. Tato letitá zkušenost se potvrdila.Poprvé jsme dosáhli cukernatosti 25-26° NM. Věc má bohužel i stinnou stránku-ještě nikdy jsme neměli tolik vos a včel na vínu a tolik jimi poškozených hroznů.
Ač se stále držíme zavedených tradičních postupů našich pradědů, přece jen jsme přistoupili na Babě k jisté modernisaci a zakoupili velký pneumatický lis, který je rychlý a velice šetrný k lisovaným hroznům.
Zajímavá byla také exkurse po maďarských vinařských podnicích.

2012 - podzim

Rok chudý na med i na množství vína, nicméně kvalita je výborná. Nejvyšší cukernost byla 23,2° NM. Přešli jsme na keramické kvasné kádě a přikoupili i něco demižonů a sudů...
Ve vinici jsme vyseli speciální směs bylin; jednu v příkmenných pásech a druhou do meziřadí z důvod zeleného hnojení a podpory biodiversity ve vinici. Zkrátka ve vinici musí být život a nikoliv umrtvená půda. A na sytě zelených, bohatých listech je to znát. Koupili jsme z vinařské školky rodiny Krausů nové sazenice resistentní odrůdy MI 5-100 "CERASON", která nám velmi zachutnala. Je to sestra odrůdy MI 5-26 "MARLEN", se kterou máme velmi dobré zkušenosti. V péči o vinice jsme paletu prostředků rozšířili o biologický prostředek Alginur, který výrazně zlepšuje resistenci révy proti patogenům.
Účast na studijní cestě po vinařských podnicích v severní Itálii.

2013 - předjaří

Stříháme a vyvazujeme, stříháme a vyvazujeme...

Zajímavé odkazy, týkající se vína

BIOCONT Laboratory
EKOVÍN
O víně

Zpět na hlavní stranu