Novofundlandský pes - světová databáze  

Jak vznikla, jak se stále tvoří a hlavně jak ji využívatNa začátku letošního roku (2005) byl v Německu spuštěn do praktického provozu velkolepý projekt. Jedná se o databási Novofundlandských psů. Na první pohled nic zvláštního, řekl by laik, vždyť to není ani první pokus o něco takového. Nicméně zvědavost mu nedá a tak navštíví internetovou adresu databáse a po prvních krůčcích a pár průzkumných kliknutích, se propadá hloub a hloub do spleti rodokmenů, výstavních posudků a aktuálních i historických fotografií. A tak z návštěvníků, kteří přišli ze zvědavosti pouze na pár okamžiků, se stávají zaujatí zajatci databáze na dlouhé a dlouhé hodiny, jak o tom svědčí statistika serveru.
I když prvotní myšlenka vzešla od paní S. Kietzmann, za celou akcí stojí spolupráce tria tří dam; paní Butenhoff-Tauferhöfer, Siegrid Kietzmann a Beate Neuhas, které nejen vyhledávají, sbírají a zadávají informace do systému, ale současně vše i financují. Jejich tým pojal tento projekt opravdu velkoryse a možno říci, že s německou důkladností. Nutno poznamenat, že databáze neuchvacuje pouze návštěvníky, ale zaměstnává naplno i její tvůrce. Vždyť obsahuje v současné době již téměř 200000 uložených psů z 20ti zemí a každým dnem se stále rozšiřuje a tak chcete-li např. s paní Karin hovořit, kromě tématu, resp. konkrétních příspěvků do databáze, na Vás nemá prakticky čas a omluví se.
Je pro nás ctí, že i náš klub přispěl k rozšíření této jedinečné informační sbírky a stále ji průběžně doplňuje. Mnozí z vás v ní mohou nejen vyhledat podklady o původu svých psů i jejich dávných předcích, ale i následně o jejich potomcích. Současný nejstarší záznam v databási je pes Young Zoe, K.C.S.B. narozený 23.5.1823.
Význam této databanky již dávno překročil hranice Německa a může být i velkým přínosem i pro naše chovatele. Vždyť bonitační kód, díky kterému mohou získat informace o základních exteriérových vlastnostech předků je samozřejmostí v průkazu původu pouze u českých předků. Tam, kde byl použit importovaný jedinec nebo se jednalo o zahraniční krytí, mnohé podstatné informace, potřebné pro cílevědomou chovatelskou práci, bohužel v průkazu původu často chybí. Zde je tato databáze často jediným zdrojem dostupných informací. A nejen to. Dovíte se z ní mnohé i početnosti vrhů, o tom jak vypadali nebo jak byli úspěšní (a zda vůbec) i ostatní sourozenci předků vašich psů. Zkrátka pravý poklad pro chovatele.
Takže až budete sedět u počítače a získávat a nasávat informace pouze pomocí kliknutí myši, aniž byste se museli zvednout ze židle, natož někam dopisovat, telefonovat či dokonce jezdit, vzpomeňte si na těch několik nadšenců, kteří zcela nezištně obětovali a obětují mnoho svého času, a dá se bez nadsázky říci kus svého života proto, aby ostatní chovatelé měli z čeho vycházet a přispěli tak nejen k udržení, ale ke zvelebení Novofundlandského psa. Věnujte jim proto alespoň svoji duševní podporu a pomyslete na ně s vděčností za jejich nezištnou pomoc přesto, že to v dnešní uspěchané době nebývá zvykem.                                        Jiří Janda        psáno pro web Novofundland Klubu ČR


Jak na to?

Pro vstup do databáse klikněte zde: Klikněte zde!
¨

Základní nabídka

Suche nach Neufundländern - hledání dle psa
Do okénka zadejte prosím min.písmena hledaného jména a klikněte na "Suchen"
objeví-li se poznámka:Über 200 Ergebnisse, bitte schränken Sie Ihre Suche weiter ein znamená to, že zadání bylo příliš široké vzhledem k počtu záznamů v databási, a přesáhlo počet 200 záznamů, což je maximu, co systém zobrazuje. Omezne proto rozsah hledání, nejlépe bližší specifikací, dalším písmenem a nebo se zkrátka zeptejte jinak, tzn.uveďte jinou část jména.  Chce to zkrátka trochu fantasie, podobně jako když hledáte třeba v Google :-)
Další nabídka:
Top 25 Deckrüden - 25 nejúspěšnějších krycích psů  (tento seznam se stále mění, dle toho jak přibývají data. Dlouho byl např. v tomto světovém žebříčku XELL od Trojské skály na 25 místě.)
Ausstellungen - výstavy  Přehled výstavních posudků, (pokud jsou k disposici) chronologicky sestavený
Bildergalerie - obrazová galerie  V pořadí tak jak přicházejí podklady do databáse. Kliknete-li na "Detail", vstoupíte přímo na příslušnou stránku dabáse.
Diese Züchter unterstützen die Database - Tito chovatelé podporují dabatabási
Gebrauchsanleitung für die Datenbank - Návod k použití databanky
Zwinger nach Anfangsbuchstaben: Chovatelské stanice dle začátečních písmen
Impressum - Souhrn
Englische Version ( english version )  Přepnutí do anglické verse
Zpět na hlavní stranu Novofundlandský pes od Trojské skály