Int.Champ. HIGHLANDER v.d.Ostalb

 

Naše smečka se rozšířila o nový přírustek. Je jím černý Novofundlandský pes Int.a D Champ.HIGHLANDER v.d.Ostalb, který u nás našel nový domov. Co nás vedlo k tomu k tomuto kroku resp.

Co očekáváme?

Novofundlandský pes Highlander je 37.generací po jeho nejstarší známé pra,pra… babičce JENNIE (v mateční linii), pocházející z Newfoundlandu. Ta se narodila 1.ledna 1878 a byla importována do Velké Británie. Z tohoto pohledu jeho mitochondriální genetické založení, mající klíčový význam pro konstituci, pochází po této černé prabábě a není tudíž ovlivněno dalšími plemeny , která byla v průběhu posledních dvou století v jeho chovu. (Novofundlandský pes byl totiž, v zájmu vyšlechtění té podoby v jakého známe, ovlivněn např. Svatobernardským psem v 1.pol.19.stol.)

Stručně řečeno: Doufáme tedy, že se nám podaří s jeho pomocí vylepšit některé exteriérové nedostatky, které přes vynikající úspěchy, jakých český chov v uplynulých osmi letech dosáhl, stále tu a tam přetrvávají.
Mnoho psů a fen u nás získalo sice silnou kostru, ale ne již tak pevný a rovný hřbet.
Je stále dost psů, kteří z hlediska zúhlení mají daleko k ideálu. Mnoho psů má sice podstatně mohutnější hlavu, ale v čenichové partii jim jaksi ještě něco nebo trochu něceho chybí. V neposlední řadě je v genotypu příliš mnoha našich černých psů hnědá vloha a bohužel na struktuře srsti to je často vidět.
I když jsme již nepřepokládali, že si budeme pořizovat ještě někdy dalšího psa, tedy samce, (za téměř 40 let našeho chovatelství jsme dovezli 5 různých krycích psů), a plánovali jsme zůstat pouze u fen, osud tomu chtěl a dostali jsme nabídku na kterou se jen těžko říká ne.
Po několika, ne vždy úspěšných zahraničních krytích, kdy jsme objeli kus Evropy, jsme si řekli, že by se nám pro některé naše feny a zejména pro jejich odchovy docela hodil. Ostatně jsou i jiné feny, pro které by mohl být přínosem. V současné době v Evropě vidíme, že Novofundlandský pes mající téměř všech "5P", je daleko častěji k vidění u hnědých a strakatých, než v populaci černých. A ryze černých, splňujících náročná kriteria, je podstatně méně. Doufejmě, že se tyto naše předpoklady alespoň z části naplní...

Ačkoliv Highlander má černobílé předky, jeho genetické založení je čistě celkově černé. Žádný z jeho dosavadních 57 potomků, z nichž mnozí pocházejí po fenách nesoucích hnědou a bílo/černou vlohu, není jiný, než černý. Proto lze jeho genetické založení jako homozygotně černé, považovat za prokázané.

Několik technických, či spíše biologických parametrů:

 • Výška: 70cm (měřeno na bonitaci v Čechách, 72cm naměřeno při bonitaci-ZZL v Německu. (Holt příjde na to, jak si kdo stojí - když to stojí, tak si stojí dobře, říká Petr Kostka)
 • Bonitace 5/6
 • Dysplasie kyčelních kloubů - A2, tedy HD negativní
 • Dysplasie loketních kloubů - 0, ED negativní
 • Cystinurie - negativní
 • Srdce - bez nálezu
 • A co nám, resp.chovu Novofundlandkých psů, zatím přinesl?

  V předávání pevnosti hřbetu, zaúhlení a vylepšení hlavy zcela splnil očekávání. Bonbónkem navíc je excelentní rovná uzavřená srst ideální struktury, jakou jsme v takovém rozsahu neměli od dob Hennera v.Brungerst a kromě toho pevné vyrovnané povahy.
  Zpět na hlavní stranu Novofundlandský pes od Trojské skály