Novofundlandský pes "od Trojské skály, nebo-li "naše smečka"Inter.Champion HIGHLANDER v.d.Ostalb

Novofundlandský pes Highlander

  

se dožil v květnu 2013 11ti let a stále se těší do živata! Černý Novofundlandský pes Int. a D Champ.HIGHLANDER v.d.Ostalb,  ( jeho rodokmen ),   u nás našel nový domov. Co nás vedlo k tomuto kroku resp.

 Co jsme od něho očekávali? A co jsme dosud získali!

 

Největším rošťákem ve smečce Hilly. Je Juniorský Šampion a Český Šampion HILLARY od Trojské skály    

Hilda Jako "vymodlená" dcera od C´Asty je Hillary již 9.generace z našeho vlastního chovu. Ve věku pouhých 8-mi měsíců byla velmi vysoká, středně kostnatá fena s nádhernou mohutnou a přitom ušlechtilou hlavou,s výrazem připomínajícím její pra,pra,pra...babičku Besii z Kornhausu, která v typu byla Novofundlandský pes "par excellence". Vždyť to byl také jeden z důvodů,proč za jejího otce byl vybrán Bundasch z Kazničovské hůrky, který je v otcovské linii přímý potomek Hennera v.Brungerst, kterého jsme dovezli v roce 1970. Henner měl vynikající rovné a uzavřené osrstění ideální struktury, jaké má novofundlandský pes mít, a vynikající perfektně utvářené kyčle. Obojí v širokém rozsahu také předával dál..
Za strany mateční (rodinné)linie je 10. generací po Soně z Pohraniční stráže a její pracovní schopnosti, či spíše ochota pracovat svědčí o tom, že pracovní sklony psů z PS u ní stále přetrvávají a přenáší se dál. Rodokmen Hillary ukazuje, že patří k těm nemnoha psům tvořícím vzácný genofond, neboť poměrně dost generací zpět není spřízněna s většinou současných Novofundlanďanů a nemá vazby na zámořské psy. (Novofundlandský pes, díky globalisaci, má stále se zužující genofond)
Je to velmi temperamentní fena, které pohyb a výcvik dělá skutečně radost, jako by se hlásila ke svým , již zmíněným, předkům z Pohraniční stráže. Novofundlandský pes byl nejen zařazen ve vojenských předpisech, ale i aktivně sloužil. Poslední Novofundlanďani na strážních člunech na Dunaji byli právě z naší chovatelské stanice.) Hillary samozřejmě chodí pravidelně cvičit, a v létě 2008 úspěšně složila zkoušku ZZO, následně ZPO a pokračuje dále ve výcviku ve vodě.
Její schopnost vymýšlet alotria je bezprecedentní...
Na podzim 2009 měla svůj první vrh s HIGHLANDEREM. 9 štěňat porodila v rychlém sledu během 5-ti hodin, zcela bez pomoci. Průměrná porodní váha byla 0,55 kg, štěňata se měla čile k světu a tak a prům.váha poslední den před odběrem 50.den dosáhla 8,86 kg, takže celý vrh dosáhl 80 kg, ( a to se neprodávala na kila). Vrh byl byl nejen váhově, ale typově velice vyrovnaný, hlavy s mohutnou lebeční partií a plným čenichem. Výrazné zaúhlení končetin bylo patrné již v tak útlém věku a tomu odpovídal i jejich pohyb. Všechna tato novofundlandská štěňata jsou i z hlediska cystinurie dědičně zdravá, neboť nejen otec, ale i matka dle vyšetření na cystinurii jsou zdraví a tudíž vlohu pro tuto vadu nepřenášejí!

Dysplasie: NEGATIVNÍ HD-A, bonitace: 5/5, Cystinurie-negativní

 

Český Junior Ch.GERDA od Trojské skály    Pár obrázků..

Gerda dcera D´YVONNE. Na svůj věk je již dost vysoká, mohutná a kostnatá fena s výraznou hlavou, harmonickou stavbou a excelentním elegantním pohybem. Povahově jde ve šlépějích své babičky. Ale ve "spolupráci" s Hillary jsou demoliční komando,a tak za tři měsíce udělali na zahradě tolik "práce", kolik ostatní psi nezvládli za 10 let. No ale řekněte jim něco, když si tak roztomile hrajou!
Nicméně jakmile začali spolu obě feny i pravidelně cvičit podařilo se jí úspěšně složit zkoušku ZZO. Již jako zralá fena se umí převádět a její velkou předností je příkladná "strojová" pohybová mechanika, kterou by jí mnohý novofundlandský pes mohl závidět a díky které už opakovaně získala tit.BOB a CACIB.

Dysplasie: NEGATIVNÍ HD-A, bonitace: 5/3, Cystinurie-dědičně zdravá

 


Co jsme psali o těch, kteří už bohužel nejsou mezi námi

Český Šampion C´ASTA od Trojské skály    rodokmen

byla zástupce již 8.generace Novofundlanďanů od Trojské skály, z toho 6. generace v přímém sledu. Jako výsledkem našich dlouhodobých chovatelských záměrů se blížila se našim představám, jak má vypadat Novofundlandský pes. Ztělesňovala typ výstavní i pracovní feny, u které se snoubí ušlechtilý nadhled Novofundlanďana spolu s výraznou dynamičností, podmíněnou excelentním zaúhlením, výbornými klouby a tomu odpovídajícím osvalením. 20ti kilometrový trial v poklusu - žádný problém. (Pro Astu samozřejmě. Kdyby to měli absolvovat v poklusu její majitelé, vypustili by duši!)

Dysplasie: NEGATIVNÍ HD-A, bonitace: 5/5,

&nbsb;

(Kristýna už není - odešla týden před svými dvanáctými narozeninami)

Kristýna, oficiálně YVONNE CHRISSI v.Luxemburg    rodokmen

Kristýna je střední, avšak extrémně mohutná a kostnatá fena. V současné době je nejen nejstarší, ale je jednoznačnou vůdkyní naší smečky. Povahově je velmi rozvážná a sensitivní a snad i proto je výborný hlídač. Dovezli jsme ji jako osmitýdenní štěně z Lucemburska s představou, že osvěží náš chov a jsme rádi, že skutečně representuje to nejlepší co za téměř 30.let chovatelská stanice manž. Bröckerových v plemeni Novofundlandský pes dosáhla.
Kristýnu jsme dosud, s výjimkou jednoho vrhu,kryli v zahraničí. Vzhledem k tomu, že je to špičková zahraniční fena, pak při jejím krytí v zahraničí získají noví majitelé štěňat prakticky nepříbuzné jedince, (a nebo příbuzné pouze vzdáleně), tedy jsou v prakticky stejné situaci, jakoby si sami importovali Fundláka. Přitom mají a) možnost výběru a b) za nesrovnatelných podmínek. Že to byla správná volba dokazuje Junior šampionů a Českých šampionů, kteří z těchto spojení vznikli. Konkrétně: Darés, D´Yvonne, Deborah, o.Dreamdancer v.d.Waessernach; Floo-Braun, Fabricius, otec:Ch.Nonino v.d.Turfhoeve. Mohli by být i další, neboť oba vrhy byly početné a vydařili se, ale mnozí z majitelů, mají psa na zahradu a nebo na gauč a výstavy je až tak dalece neberou. Tak se nám podařilo v neuvěřitelně krátkém čase rozřířit a oživit naši chovnou základnu a Novofundlandský pes se nejen v našem klubu, ale v celém státě dostal úplně někam jinam. Jedinou již zmíněnou výjimkou bylo krytí domácím hnědým psem Brutusem Laboma. Po tomto psu nebyl dosud žádný plemeník a bylo by škoda, aby s ohledem na jeho nesporné kvality, jeho linie zapadla. Z tohoto spojení se narodil Endy-Braun a Endy-Schwarz; tak doufejme, že Brutus bude mít následníky.

Dysplasie: NEGATIVNÍ HD-A, bonitace: 5/5, Cystinurie-negativní

D´YVONNE od Trojské skály    rodokmen

D´YVONNE donedávna nejmladší přírůstek, dnes již vyzrálá,velmi harmonická,kompaktní fena, nejkostnatější ve smečce, která dosáhla již mnoha pěkných ocenění a titulů.Jako správný Novofundlandský pes je to hodný "mazánek", ráda sedí ve křesle a apetit má po mamince. A stejně jako maminka, má ráda svůj klid.
Její první vrh byl neuvěřitelně typově vyrovnaný, přesto, že s otcem štěňat, kterým je původem švédský novofundlandský pes, Multi.Ch.Black Buffalos Bruce Wayne, jsou v posledních 5ti generacích předků zcela nepříbuzní.

Dysplasie: NEGATIVNÍ HD-A, bonitace: 5/5, Cystinurie-dědičně zdravá

 Zpět na hlavní stranu Novofundlandský pes od Trojské skály