O nás a našich záměrech   


jinak řečeno, filosofie chovu Novofundlandských psů "od Trojské skály "...

Novofundlanďani nám učarovali v roce 1968 a od té doby jsme odchovali více než 70 vrhů štěňat, viz stránka o naší historii. V první polovině 70.let dovezli i první fenu plemene Landseer a založili chov tohoto plemene v Československu, V současné době je u nás doma stále vůdkyní smečky naše novofundlandská fena HILLARY od Trojské skály, dcera naší feny C`ASTA od Trojské skály, která byla již VI. generací našeho vlastního chovu pocházející po zakladatelce chovu BESII z Kornhausu. A také její dcera NIKÉ, která je Český šampion. Niké by ráda převzala ve smečce vedení. Nadějí jsou i mladé feny PAMELA, REGAN a její bratr RAMBO-Highlander-všichni juniorští šampioni. Druhá linie, resp.rodina po YVONNE Chrissi v.Luxemburg, kterou jsme jako dvouměsíční novofundlandské štěně dovezli z Lucemburska. Po Yvonne jsme měli její dcerou D´YVONNE od Trojské skály a nyní s vnučku Kitty a pravnučku Olivií, (obě jsou Grand šampionky, klubové vítězky Novofundland Klubu ČR atd.). Olivii si následně převzal Lukáš Zeman do CHS Wenne Pertho, se kterým dlouhodobě spolupracujeme a který také často naše psy i předvádí na výstavách.
Naším domácím krycím psem byl donedávna Int.Ch.HIGHLANDER v.d.Ostalb, kterého jsme dovezli, již jako zralého novofundlandského psa, na počátku léta 2008 a který si nyní, ve věku 12,5 let, užívá zasloužené penze. Doufáme, že na jeho posici nastoupí jeho vnuk JCH RAMBO Highlander.
Od počátku, kdy jsme v roce 1969 začali s chovem Novofundlanďanů, se snažíme o profesionální chov, co se kvality týče, nicméně z hlediska prostředí nám jde o tzv."hobby" chov. Tzn., že naši psi nejsou drženi ani v kotcích ,ani v žádné jiném "zwingru". Každý vrh vyrůstá od prvního dne v maximálním možném kontaktu s rodinou a i s ostatními členy smečky u  nás. Jsme přesvědčeni, že pouze tento přístup může zajistit seběvědomé, a přitom zcela vyrovnané Novofundlandské psy psy, hodné toho jména a hodící se pro jakékoliv uplatnění, od  prostého kamárada, až po psa s vysokým pracovním nasazením. I když samozřejmě rádi využíváme nejnovějších poznatků, základem naší chovatelské práce jsou klasické zásady, které již uplatňovali např.chovatelé proslulých arabských koní. Nevěděli sice nic o genetice,ale vycházeli ze zásady, že:"Dobré s dobrým dá lepší. Že je nutno, to mnoho a mnoho generací dělat stejně, máme-li se dopracovat k trvalým a upevněným výsledkům a konečně, že matka podstaně více ovlivňuje potomstvo." Tuto zkušenost i novodobě vědecky potvrdil objev mitochondriální DNA v roce 1986. Jinak řečeno: Špičková matka dá i s průměrným psem přijatelné potomstvo, ale z podřadné matky ani nejlepší plemeník zázrak neudělá. Ne nadarmo se u Arabů říká: "Máte-li peníze, můžete koupit i nejšpičkovějšího hřebce, ale špičkovou klisnu Vámi nikdo dobrovolně neprodá.Tu musíte buď ukrást a nebo ji můžete dostat darem."
Původ našich psů navazuje, v souladu s dlouhodobou tradici, nejen na vynikající předky z naší chovatelské stanicem, ale i na některé přední evropské chovy, zejména ty, u kterých jsme se přesvědčili, že sledují dlouhodobě určitý shodný chovatelský záměr, s vyloučením "módních" výstřelků, což je ostatně i naše idea.
Preferujeme mohutnost kostry,ale ne na úkor pohybu. Líbí se nám mohutná hlava, ale přesto dostatečně suchá a  ušlechtilá, tedy nikoliv "těžký"lymfaťák. Vzhledem k tomu, že oba dva působíme již přes 40 let jako mezinárodní rozhodčí -specialisté pro exteriér Novofundlandských psů, je samozřejmě naším ideálem chovat psy nejen krásné, ale i s vynikající povahou, neboť jsme přesvědčeni, že právě vyjimečná povaha Novofundlanďanů je hlavní důvod, proč si je člověk oblíbí.V neposlední řadě pes musí samozřejmě vypadat jako "samec" a fena jako "fena", nicméně za nejzákladnější považujeme chovat psy "zdravé"! A pokud možno s minimálními požadavky na "údržbu", tedy mj.s ideálním standardní strukturou srsti.
V této souvislosti zdůrazňujeme nutnost upřednostnění "klasické" stravy na straně jedné a dostatek minerálních a vit.doplňků na straně druhé tak, aby se složení stravy pokud možno přiblížilo obživě původních Novofundlanďanů, i když jsme si vědomi, že toto řešení je bohužel podstatně pracnější a časově náročnější, než moderní suché krmení. Není však finančně tak náročné jako toto suché krmení, pokud chci svému psovi dopřár to nejlepší. Pokud suché krmení má být kvalitní, je jeho cena dost vysoká. Pro dosažení kvalitních odchovů vycházíme z toho, že nároky na výživu chovných fen podstatně překračují rámec běžného krmení a tak je zcela běžné, že novofundlandská šťěňata v době předání novým majitelům ve věku 7-8 týdnů mají 8-12 kg váhy, aniž by byla "přetloustlá". Pokud štěně právě na počátku nedostane "správný" základ, lze jen těžko očekávat, že z něho vyroste něco pořádného. Ostatně je to i nezbytným předpokladem, aby novofundlandské štěně bylo zdravé a bylo schopno se bránit různým infekcím svojí přirozenou imunitou.
Zda se nám to daří, se můžete přesvědčit nejen na mnohých výstavách, kde jsou naše odchovy předváděny, ale rádi Vás uvítáme i přímo u nás, seznámíme Vás s našimi novofundlandskými psy a odpovíme na Vaše event.dotazy.

Jiřina a Jiří Jandovi


zpět na hlavní stranu